BITTER SEEDS now available in Czech!


Tregillis-M1-BitterSeedsCZ-Blog

Continuing the theme of sharing Czech covers, today we have Ian Tregillis‘s BITTER SEEDS. Published by Kosmas as HOŘKÁ SETBA, here’s the synopsis…

Píše se rok 1939. Na straně nacistů se k boji chystají nadlidé, na straně Britů démoni. Co čeká obyčejného člověka, který se mezi ně připlete?

Britského tajného agenta Rayboulda Marshe pronásleduje vzpomínka na Němku, kterou těsně před koncem španělské občanské války letmo zahlédl v barcelonském přístavu. Mrkala na něho jako stará známá. A do otvorů v lebce jí vedly dráty.

Krátce po vypuknutí druhé světové války nasadí Třetí říše na zvláštní mise vojáky s nadpřirozenými schopnostmi.<brJe právě na Marshovi, aby svoji vlast uchránil před ženou, která se umí učinit neviditelnou, před mužem procházejícím zdmi a před onou neznámou z Barcelony, které její schopnost nahlížet do budoucnosti umožňuje přetvářet přítomnost. Aby odvrátil bezprostředně hrozící invazi, vystopuje Marsh britské čaroděje, hrstku podivínů tajících svoji existenci před světem. Každé kouzlo si ovšem žádá oběť, a Británie možná za svou obranu zaplatí stejně strašlivou daň jako za opravdovou bitvu…

Nadpřirozený příběh z alternativního dvacátého století, přes veškerou podobnost tak nepodobného tomu našemu, je prvním dílem triptychu, ve kterém si Otčina Roberta Harrise podává ruku s Alanem Moorem.

Tregillis-Milkweed-UK

The first in Tregillis’s critically-acclaimed Milkweed Triptych, it is published in the UK by Orbit Books, who also publish the rest of the series — THE COLDEST WAR and NECESSARY EVIL. Here’s the English-language synopsis…

The year is 1939. Raybould Marsh and other members of British Intelligence have gathered to watch a damaged reel of film in a darkened room. It appears to show German troops walking through walls, bursting into flames and hurling tanks into the air from afar.

If the British are to believe their eyes, a twisted Nazi scientist has been endowing German troops with unnatural, unstoppable powers. And Raybould will be forced to resort to dark methods to hold the impending invasion at bay.

But dealing with the occult exacts a price. And that price must be paid in blood.

Ian Tregillis’ Bitter Seeds is a chilling masterpiece – a tale of a twentieth century like our own and also profoundly different.

Ian’s latest series, The Alchemy Wars, is also published in the UK by Orbit: THE MECHANICAL and THE RISING. Released only recently, the latter novel has already been generating some stellar reviews.

Tregillis-AW2-RisingUK-Reviews

Zeno represents Ian Tregillis in the UK and in Translation, on behalf of Kay McCauley at Aurous, Inc.

More Zeno agency news