RIVERS OF LONDON Wins Two New Awards!


Aaronovitch-PG1-RiversOfLondonCZ-Blog

We’re very happy to report that Ben Aaronovitch‘s RIVERS OF LONDON has won two awards from the Czech Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror! Presented at Prague Book Fair, the novel — published in Czech by Argo as ŘEKY LONDÝNA — won in the Best Fantasy/Horror Novel of the Year, and the cover (above) won Best Artistic Achievement!

Here’s the synopsis…

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.

image

RIVERS OF LONDON and MOON OVER SOHO (MĚSÍC NAD SOHO) are both available now in Czech, published by Argo. WHISPERS UNDERGROUND is due to be published by Argo on September 30th, 2016, as ŠEPOT PODZEMÍ.

Aaronovitch-PG2&3CZ-Blog

The Peter Grant series is published in the UK by Gollancz, and in the US by Del Rey (1-3) and DAW Books (4-6). The next novel in the series, THE HANGING TREE, is due out later this year. In case you’ve somehow missed it, here’s the English-language synopsis for RIVERS OF LONDON

My name is Peter Grant and until January I was just probationary constable in that mighty army for justice known to all right-thinking people as the Metropolitan Police Service (and as the Filth to everybody else). My only concerns in life were how to avoid a transfer to the Case Progression Unit – we do paperwork so real coppers don’t have to — and finding a way to climb into the panties of the outrageously perky WPC Leslie May. Then one night, in pursuance of a murder inquiry, I tried to take a witness statement from someone who was dead but disturbingly voluable, and that brought me to the attention of Inspector Nightingale, the last wizard in England.

Now I’m a Detective Constable and a trainee wizard, the first apprentice in fifty years, and my world has become somewhat more complicated: nests of vampires in Purley, negotiating a truce between the warring god and goddess of the Thames, and digging up graves in Covent Garden … and there’s something festering at the heart of the city I love, a malicious vengeful spirit that takes ordinary Londoners and twists them into grotesque mannequins to act out its drama of violence and despair.

The spirit of riot and rebellion has awakened in the city, and it’s falling to me to bring order out of chaos — or die trying.

Aaronovitch-PCGrant-1to6UK-Blog

Ian Tregillis‘s BITTER SEEDS, the first in his Milkweed Triptych, was a runner up for Best Fantasy/Horror novel. Published by Argo as HOŘKÁ SETBA, here’s the synopsis…

Píše se rok 1939. Na straně nacistů se k boji chystají nadlidé, na straně Britů démoni. Co čeká obyčejného člověka, který se mezi ně připlete?
Britského tajného agenta Rayboulda Marshe pronásleduje vzpomínka na Němku, kterou těsně před koncem španělské občanské války letmo zahlédl v barcelonském přístavu. Mrkala na něho jako stará známá. A do otvorů v lebce jí vedly dráty.

Krátce po vypuknutí druhé světové války nasadí Třetí říše na zvláštní mise vojáky s nadpřirozenými schopnostmi.<brJe právě na Marshovi, aby svoji vlast uchránil před ženou, která se umí učinit neviditelnou, před mužem procházejícím zdmi a před onou neznámou z Barcelony, které její schopnost nahlížet do budoucnosti umožňuje přetvářet přítomnost. Aby odvrátil bezprostředně hrozící invazi, vystopuje Marsh britské čaroděje, hrstku podivínů tajících svoji existenci před světem. Každé kouzlo si ovšem žádá oběť, a Británie možná za svou obranu zaplatí stejně strašlivou daň jako za opravdovou bitvu…

Argo are due to publish the second and third books in the Milkweed series this year: THE COLDEST WAR (NEJSTUDENĚJŠÍ VÁLKA) and NECESSARY EVIL (NUTNÉ ZLO).

Tregillis-M1-BitterSeedsCZ-Blog

The Milkweed Triptych are published in the UK by Orbit Books. Here’s the English-language synopsis for the first novel…

The year is 1939. Raybould Marsh and other members of British Intelligence have gathered to watch a damaged reel of film in a darkened room. It appears to show German troops walking through walls, bursting into flames and hurling tanks into the air from afar.

If the British are to believe their eyes, a twisted Nazi scientist has been endowing German troops with unnatural, unstoppable powers. And Raybould will be forced to resort to dark methods to hold the impending invasion at bay.

But dealing with the occult exacts a price. And that price must be paid in blood.

Tregillis-Milkweed-UK

Zeno represents Ian Tregillis in the UK and Translation, on behalf of Kay McCauley at Aurous, Inc.

More Zeno agency news