Ben Aaronovitch’s BROKEN HOMES out now in Czech!


Ben Aaronovitch‘s fourth Peter Grant novel is now available in Czech! Published by Argo as PROKLETÉ DOMOVY, here’s the synopsis…

Začíná to jako obvykle – mrtvolou. Ale kdo v tom má tentokrát prsty? Běžný sériový vrah, nebo společník zvráceného kouzelníka známého pod přezdívkou Muž bez tváře? Než se policejní konstábl Peter Grant v novém případu zorientuje, pod soupravu metra vkročí londýnský urbanista a zmizí jistý starobylý grimoár. V Londýně nic neobvyklého. Ale pak se k Peterovi donesou zvěsti o prazvláštních událostech v oblasti Elephant and Castle točících se kolem věžáku navrženého bláznem, postaveného šarlatány a obývaného těmi největšími zoufalci. Mají tyto skutečnosti nějakou spojitost? A pokud ano, proč k nim proboha muselo dojít až na jižním břehu Temže, kde jindy chcípnul pes? Promiň Toby.

Argo also publish the first three novels in the series.

BROKEN HOMES is published in the UK by Gollancz, in the US by DAW Books, and has been published widely in translation. Here’s the English-language synopsis…

A mutilated body in Crawley. Another killer on the loose. The prime suspect is one Robert Weil — an associate of the twisted magician known as the Faceless Man? Or just a common garden serial killer?

Before PC Peter Grant can get his head round the case, a town planner going under a tube train and a stolen grimoire are adding to his case-load.

So far so London.

But then Peter gets word of something very odd happening in Elephant and Castle, on an housing estate designed by a nutter, built by charlatans and inhabited by the truly desperate.

Is there a connection?

And if there is, why oh why did it have to be South of the River?

More Zeno agency news