Ben Aaronovitch’s PROKLETÉ DOMOVY out now!


BROKEN HOMES, Ben Aaronovitch‘s fourth Peter Grant novel, is out now in Czech! Published by Argo as PROKLETÉ DOMOVY, here’s the synopsis…

Začíná to jako obvykle – mrtvolou. Ale kdo v tom má tentokrát prsty? Běžný sériový vrah, nebo společník zvráceného kouzelníka známého pod přezdívkou Muž bez tváře? Než se policejní konstábl Peter Grant v novém případu zorientuje, pod soupravu metra vkročí londýnský urbanista a zmizí jistý starobylý grimoár. V Londýně nic neobvyklého. Ale pak se k Peterovi donesou zvěsti o prazvláštních událostech v oblasti Elephant and Castle, které se točí kolem věžáku navrženého bláznem, postaveného šarlatány a obývaného těmi největšími zoufalci. Mají tyto skutečnosti nějakou spojitost? A pokud ano, proč k nim proboha muselo dojít až na jižním břehu Temže, kde jindy chcípnul pes? Promiň, Toby.

Published in the UK by Gollancz and the US by DAW Books, here’s the English-language synopsis for BROKEN HOMES

A unique blend of police procedural, loving detail about the greatest character of all, London, and a dash of the supernatural.

A mutilated body in Crawley. Another killer on the loose. The prime suspect is one Robert Weil – an associate of the twisted magician known as the Faceless Man? Or just a common garden serial killer?

Before PC Peter Grant can get his head round the case, a town planner going under a tube train and a stolen grimoire are adding to his case-load.

So far so London.

But then Peter gets word of something very odd happening in Elephant and Castle, on an housing estate designed by a nutter, built by charlatans and inhabited by the truly desperate.

Is there a connection?

And if there is, why oh why did it have to be South of the River?

The Peter Grant series is currently at six novels, three comic series, an audio-exclusive short story, and an upcoming novella.

More Zeno agency news